Artyści

Matus Lanyi

Głównym tematem moich prac, które składają się przeważnie z obrazów i prac wideo, jest chrześcijańska ikonografia. Biorąc pod uwagę jej pozycję w historii sztuki europejskiej staram się ją wyrazić poprzez świecki język wizualny. Dzięki przekształcaniu ulotnych przekazów i chrześcijańskich znaków w nowe połączenia odnoszę się do percepcji ich znaczenia w obecnych czasach. Mimo, że te transformacje mogą wywołać ironię i krytykę, to moim celem jest zaproponowanie nowego spojrzenia na te kwestie, jak również przestrzeni dla własnej interpretacji.

Matúš Lanyi dekonstruuje różnorodne konteksty – globalne i społeczne. Artysta z jednej strony rozpoczyna pracę nad swoimi projektami od zgłębiania tematów religijnych, od Nowego Testamentu, Chrześcijańskiej ikonografii. Z drugiej zaś, umieszcza ujednolicone zasady globalnego społeczeństwa takie jak gry komputerowe, czy też projekt systemu operacyjnego Windows w otoczeniu wiejskim, sielankowym, prawdziwie spokojnym. Artysta nie skupia się na tym, żeby przetłumaczyć i wizualnie zrekonstruować w prosty, dosłowny sposób wybrane historie z Biblii. Wykorzystując cytaty, artysta łamie klasyczne stereotypy przedstawiania ikonograficznych motywów chrześcijańskich. Pozbawia te tradycyjne historie ich podstawowych teologicznych znaczeń. Kontekst religijny zastąpiony jest nowymi elementami jakościowymi.

Urodzony w 1981, Spišské Podhradie, Słowacja

Edukacja:

1996 – 2000 School of Applied Arts in Kosice, Slovakia
2000 – 2007 Department of Art Media and Intermedia, Faculty of Arts of the Technical University in Košice, Studio of Graphic and Experimental Work (lead by professor Rudolf Sikora and Zbyněk Prokop), Slovakia

Wybrane wystawy indywidualne:

2016 – Hard Drives, Synagogue, Spisske Podhradie – Slovaka
2014 – Jerusalem House of Quality, Jeruzalem – Israel
2014 – RED Gallery, London – UK
2013 – S.C. Elementum, Múzeum, Galéria Vojtecha Löfflera, Košice – Slovaka
2010 – New testament, Východoslovenská galéria, Košice – Slovaka

Wybrane wystawy zbiorowe:

2016 – Art Boca Raron, Miami, FL – USA
2016 – Magaya Gallery, Miami, FL – USA
2015 – SPECTRUM MIAMI, Miami, FL / USA
2015 – Áno Lino, Banska Stanica Comtemporary, Slovaka
2015 – Strom života, Galéria umelcov Spiša, Slovaka
2015 – 167 250 Eur – 90 Diel, Galéria mesta Bratislavy, Slovaka

The Death of Jesus 2007, acryl on canvas 110x260

Crucify him! 2007, acryl on canvas 100x295