Program Performance01.10.2016 – 17:30
Nowa Gazownia, ulica Ewangelicka 1GIOVANNI FONTANA – Performance i Poezja

ff2

W przestrzeni performance, poeta przekształca się w poli-artystę: wykorzystuje sprzęt elektroniczny, kinowy, wideo, fotograficzny, brzmienia wszechświata (poza muzyką), atrybuty teatru (oprócz teatru) i obszar rytmiki. Postać tego poli-artysty poszerza i uwrażliwia granice poezji, za pośrednictwem innej koncepcji materialności języka, wspieranego przez głos.

Poli-artysta zatem jest twórcą i aktorem „Hyperpoezji”. Za pośrednictwem jego gestów, jego energii, jego nieustępliwej presji, poetyckie ciało przechodzi kolejne procesy reorganizacji i podlega stopniowemu modelowaniu plastycznemu, tak, że w odniesieniu do „genotypowej” struktury partytury oraz ewolucyjnych faz poezji działania, można mówić o „poezji epigenetycznej”.
Giovanni FontanaPoema Bonotto, VimeoGiovanni Fontana

Urodzony w 1946 we Frosinone, we Włoszech.
Artysta, pisarz, performer, poeta dźwiękowy wizualny. Od 40 lat zajmuje się językami wielokodowymi, technikami intermedialnymi i synestezją. Jako teoretyk „poezji epigenetycznej”, interesuje się relacjami pomiędzy dziedzinami sztuki, obszarem dźwiękowych i wizualnych matryc. Zdobył dyplom uniwersytecki architekta, a następnie studiował sztuki wizualne i muzykę. Działał często jako dramaturg i reżyser. Zajmując się sztuką elektroniczną i audiowizualną, zwraca uwagę na różne aspekty i sposoby komunikacji kulturowej, szczególnie w kontekście nowych technologii.
 W ciągu ostatnich 40 lat uczestniczył w setkach festiwali nowej poezji i sztuki elektronicznej w Europie, Ameryce i Azji. Pisał teksty dla wielu muzyków, w tym zdobywcy Oscara Ennio Morricone.


02.10.2016 – 12.00
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Aleje Marcinkowskiego 9


ANISA ASKHAR, ROMINA DE NOVELLIS, ANDITA PURNAMA – PerformanceAnisa Askhar, E Alina
ea
Romina De Novellis, Mamma mia!
eeh
Andita Purnama, Sign of the times
ae